aktuality

23.05.2022

Choroby z povolania alebo ohrozenia chorobou z povolania v Slovenskej republike v roku 2021

Bratislava, 23. máj 2022 – Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že po rokoch, kedy mal počet chorôb z povolania klesajúcu tendenciu, sa v uplynulom roku situácia otočila. Počet novozistených prípadov medziročne vzrástol o 169 prípadov. Najčastejšie išlo o chorobu kostí, kĺbov a šliach z nadmerného zaťaženia končatín, za ktorou nasledovali infekčné ochorenia.
viac >>
20.05.2022

Lekári si vyskúšali ePN ešte pred jej spustením

Od 1. júna 2022 budú môcť lekári vystaviť elektronickú péenku. Pôjde o ďalšiu službu v rámci elektronického zdravotníctva a digitalizácie služieb Sociálnej poisťovne, ktorá prináša výrazné výhody a zjednodušuje život a prácu lekárom, občanom aj zamestnávateľom. Spoločný projekt Národného centra zdravotníckych informácií a Sociálnej poisťovne si vyskúšali vybraní lekári, ktorí po prvý raz v histórií mohli testovať službu ešte pred jej zavedením do ostrej prevádzky.
viac >>
29.04.2022

Potraty v Slovenskej republike v roku 2021

Bratislava, 29. apríl 2022 – Počet potratov na Slovensku dlhodobo klesá a potvrdilo sa to aj v minulom roku. Celkový počet potratov sa medziročne znížil o 10%. Umelé prerušenie tehotenstva v uplynulom roku najčastejšie podstúpili slovenské ženy v zdravotníckych zariadeniach Košického a Nitrianskeho kraja, najmenej ich bolo v Prešovskom kraji.
viac >>