aktuality

16.11.2022

NCZI: Pohlavné choroby na Slovensku v roku 2021

Občania Slovenska by si mali dávať pozor na pohlavné choroby. Počet osôb so syfilisom vzrástol medziročne o 76 percent, s gonokokovou infekciou o 36 percent. Prevažujú novonakazené osoby, dominuje Bratislavský kraj. Aj na to poukazujú najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
viac >>
16.11.2022

Činnosť kardiologických ambulancií v Slovenskej republike 2021

Bratislava, 16.11.2022 – Počet pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami v posledných rokoch narastá. Kým v roku 2009 bolo v kardiologických ambulanciách pravidelne sledovaných vyše 467-tisíc pacientov, vlani už potrebovalo pravidelnú starostlivosť kardiológa takmer 700-tisíc osôb. Najčastejšie sa liečili na hypertenzné choroby, ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu.
viac >>
11.11.2022

NCZI: Vyhlásenie k medializovaným informáciám o Onkoasiste

Zámer skrátiť lehoty na liečbu onkopacientov je dobrý a Národné centrum zdravotníckych informácii ho nespochybňuje. V podobe, v ktorej sme projektový zámer pred trištvrte rokom prijali a v lete diskutovali s partnermi z odborných lekárskych združení, však nezohľadňoval potreby terénu. To potvrdil aj Národný onkologický ústav, že „v predloženej podobe nie je jasný ani jeho prínos pre spoločnosť a je reálne riziko vynaloženia nemalých finančných prostriedkov na nerealizovateľný projekt“.
viac >>