Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v SR 2017

Bratislava, 7. jún 2018 – Národné centrum zdravotníckych informácií vydalo nový štatistický prehľad s údajmi o množstve balení a úhrad spotrebovaných liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín v SR za uplynulý rok. Spotreba liekov na recept medziročne klesla, ľudia však o čosi viac nakupovali voľnopredajné lieky. Najčastejšie predpisovanými boli lieky na kardiovaskulárny systém. V rebríčku voľnopredajných liekov sú na prvých miestach analgetiká.
 
V minulom roku si pacienti z lekární vybrali 80,7 mil. balení liekov na lekársky predpis. Zdravotné poisťovne za ne uhradili 886,4 mil. €, čo je o 2,8 % menej ako v roku 2016. Doplatky pacientov za lieky (145,8 mil. €) na lekársky predpis však boli o 3,3 % vyššie.
 
Podľa ATC skupiny lieku boli najčastejšie predpisované lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení (27,3 mil. balení), nervového systému (13,7 mil. balení) a tráviaceho traktu a metabolizmu (8,6 mil. balení).

Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v SR 2017 G1

Najpredpisovanejšími liekmi boli NOVALGIN (vyše 1,3 mil. balení), AGEN (804-tis. balení) a CONCOR (takmer 798-tis. balení).
 
Pacienti si v minulom roku kúpili 38,4 mil. balení voľnopredajných liekov v celkovej hodnote 181,9 mil. €, čo je medziročný nárast o 6,9 %.
 
Najčastejšie kupovanými voľnopredajnými liekmi podľa ATC skupiny boli lieky na ochorenia respiračného systému (9,4 mil. balení), tráviaceho traktu a metabolizmu (8,2 mil. balení) a nervového systému (6,8 mil. balení, z toho 6,4 mil. balení boli analgetiká).

Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v SR 2017 G2

Najviac kupovaným liekom bez receptu bol PARALEN, nasledovali MUCONASAL PLUS a IBALGIN.
 
Zverejnenú štatistiku dopĺňajú aj čísla o spotrebe liekov vydaných pre nemocnice a ambulancie, vydaných na recept bez úhrady z verejného poistenia a tiež o predpísaných a vydaných zdravotníckych pomôckach a dietetických potravinách.
 
Podrobnejšie informácie nájdete v štatistickom prehľade a TOP rebríček spotreby liekov podľa množstva balení, resp. množstva vynaložených úhrad v analytických tabuľkových výstupoch.

» Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v SR 2017 (PDF, 363 kB)
» Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v SR 2017 (ZIP, 479 kB)
Súbor ZIP obsahuje tabuľky vo formáte XLSX a ODS.