NCZI ruší papierové výmenné lístky na PCR test

Od mája treba na štátom hradený PCR test výmenný lístok od lekára. Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) spúšťa s podporou Ministerstva zdravotníctva SR plne elektronický proces. Papierové výmenné lístky nahrádza ich elektronická verzia. Nový postup zefektívni prácu lekárom a pacientom uľahčí život.
 
Papierové výmenné lístky na PCR testovanie pre ľudí do 60 rokov sú už minulosťou. Pri stúpajúcich číslach Covid-19 pozitívnych pacientov ide o značné zjednodušenie procesu. Lekár už nemusí výmenný lístok tlačiť a pacient si ho nemusí osobne vyzdvihnúť. Všetko sa deje elektronicky.
 
„NCZI prináša touto službou výrazné uľahčenie života pacientom i lekárom. Stačilo však, keby si moji predchodcovia či bývalí kolegovia urobili poriadok v systémoch, naštudovali si procesy a rozprávali sa s lekármi tak, ako sme to urobili my – a mohli sme plne elektronicky fungovať už dávnejšie,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.
 
Lekár zadá do svojho informačného systému objednávku na PCR test a odošle ju do NCZI. NCZI pridelí termín a pacientovi v SMS a emaile potvrdí, že PCR mu indikoval lekár, o čom informuje aj laboratórium. Po príchode na miesto odberu sa pacient preukáže SMS alebo emailom, nepotrebuje papierový výmenný lístok. Laboratórium vidí pri pacientovej vzorke aj údaje o lekárovi, ktorý PCR test indikoval. Informácia o výsledku príde pacientovi esemeskou a emailom najneskôr do 96 hodín. Lekári, ktorých informačný systém objednávku PCR testu neumožňuje, môžu naďalej využiť papierové výmenné lístky.
 
Zároveň s touto novinkou spúšťa NCZI aj Samoobslužný Covid-19 portál. Zmena kontaktných údajov, prihlásenie sa na očkovanie, testovanie alebo vygenerovanie si Digitálneho COVID-19 preukazu EÚ ešte nikdy nebolo jednoduchšie. Bez nutnosti kontaktovať Call Centrum NCZI, všetko len pár klikmi. Na prihlásenie stačí telefónne číslo, rok narodenia a COVID-19-PASS. Kto si svoj 9-miestny COVID-19-PASS nepamätá, získa ho na Koronavírus | Odoslať COVID-19-PASS (nczisk.sk)