NCZI vytvorilo vlastný systém vakcinácie, ušetrí vyše 100-tisíc eur

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vytvorilo vo vlastnej réžii nový systém správy covidových požiadaviek. Systém registrácie a zápisu očkovania Moje ezdravie je užívateľsky prívetivejší a šetrí náklady.
 
Vyše 7 miliónov vakcín podali a zapísali na Slovensku očkovacie centrá a ambulantní lekári prostredníctvom systémov NCZI. Od začiatku pandémie NCZI vystavilo vo vzťahu k očkovaniu takmer 3 milióny digitálnych COVID preukazov EÚ. Nemalý nápor na systémy predstavovali aj štatistiky, výkazníctvo či meniace sa pravidlá vakcinácie. Na tieto požiadavky nedokázal pôvodný systém dostatočne reagovať. Navyše, jeho servis zabezpečovala externá firma, čo predstavovalo pre NCZI náklad 134-tisíc eur od začiatku roka 2021. V rámci racionalizácie výdavkov je od leta tohto roka kompletný systém vakcinácie v rukách NCZI.
 
„Našou snahou bolo mať kompletnú kontrolu a správu nad vlastným systémom, ktorý zastrešuje všetky covidové požiadavky, čo sa nám od začiatku pandémie konečne podarilo. Navyše, nový systém je užívateľsky prívetivejší a v neposlednom rade šetrí aj finančné zdroje, keďže sme externú servisnú zmluvu nahradili internými kapacitami,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč, pre ktorého bolo podstatné, aby migrácia systémov nijako neobmedzila dostupnosť a komfort služieb pre občanov.
 
Na migrácii dát medzi systémami sa podieľalo 15 ľudí, pričom najväčšou výzvou bolo dosiahnuť stav unikátnosti, aby jedna osoba mala iba jeden covid pass. Nový systém je schopný flexibilne reagovať na zmeny v očkovacej politike štátu, zavádzanie nových vakcíny či pravidiel pri ich prideľovania v plnej súčinnosti s Ministerstvom zdravotníctva SR.
 
Výzvou bola aj príprava portálovej časti a definovanie funkčnosti aplikácie, príprava registračných formulárov a v neposlednom rade príprava portálu registrovaného žiadateľa ako jednotného bodu pre správu všetkých covidových požiadaviek osôb. Na jednom mieste, 24/7 bez potreby kontaktovania call centra NCZI si môže každá osoba s covid passom upravovať kontaktné údaje, manažovať vakcináciu, testovanie a covidové certifikáty. Stačí poznať svoj covid pass, rok narodenia a telefónne číslo uvedené pri registrácii Koronavírus | Úprava / Overenie požiadavky (nczisk.sk)