NCZI v súvislosti s koronavírusom vyzýva občanov využívať erecept

Na základe vývoja situácie ohľadom koronavírusu na Slovensku vyzýva Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) občanov, aby v tomto období prioritne využívali službu erecept a obmedzili návštevy lekárov.
 
Táto služba umožňuje ľuďom zavolať svojmu lekárovi z domu a nemusia ho navštíviť v ambulancii. „Odporúčame ľuďom, najmä starším, aby v tomto období nechodili, ak to nie je nevyhnutné, k svojim lekárom. Pokiaľ užívajú akékoľvek lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví erecept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v plných čakárňach,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
 
Elektronické zdravotníctvo má v súčasnosti kľúčový význam pri ochrane pacienta pred infekčným ochorením aj podľa viceprezidentky Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaely Macháčovej. „A to tak, že pacient z pohodlia domova zavolá svojmu lekárovi, ktorý chronické lieky odporučil a ten ich elektronicky odošle. Pacient si ich môže v ktorejkoľvek lekárni následne vybrať. Systém ezdravie napomáha v prevencii a zároveň nezaťažuje chronických pacientov a seniorov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou, zbytočnou ,turistikou' po ambulanciách,“ dodáva Macháčová.
 
Doteraz bolo predpísaných vyše 115 miliónov ereceptov, čo svedčí o tom, že pacienti si na ne zvykli. Elektronické predpisovanie a vydávanie liekov aj takýmto spôsobom prispieva k zvýšeniu bezpečnosti pri liečbe.