NCZI spustilo web s aktuálnymi informáciami o koronavíruse na Slovensku

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripravilo na základe vývoja situácie ohľadom koronavírusu na Slovensku nový web pre občanov. Na stránke virus-korona.sk získajú na jednom mieste všetky aktuálne informácie o vývoji ochorenia a prijatých opatreniach.
 
Okrem základných informácií o víruse COVID-19, príznakoch ochorenia, preventívnych a protiepidemických opatreniach ponúka stránka virus-korona.sk jednoduchým a prehľadným spôsobom informácie o aktuálne platných nariadeniach štátu a inštitúcií. „Dôležitou súčasťou sú aj často kladené otázky a odpovede. Táto sekcia pomôže občanovi zorientovať sa. Vybrali sme ich na reálnom základe najčastejších otázok smerovaných na našu infolinku,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
 
Prehľadne sú spracované pokyny pre občana a tiež pokyny pre lekárov. Občan sa dozvie informácie o je karanténe, kedy v nej ostať, ako sa má zachovať v rôznych situáciách. Získa odpovede aj na to, či sa môže nakaziť od zvieraťa, čo hrozí tehotným ženám a či pomáha preventívne pitie roztoku s chlórom. Lekári si môžu overiť, či postupujú správne pri podozrení na COVID-19.
 
„Na stránke sú aj aktuálne grafy znázorňujúce vývoj celkového počtu potvrdených prípadov po dňoch, aj vývoj celkového počtu odobratých vzoriek, tiež na dennej báze,“ uzavrel Peter Blaškovitš. Dnes napríklad návštevník stránky zistí, že 16. marcu o 10.00 h je 61 potvrdených prípadov z 1436 odobratých vzoriek.
 
NCZI tiež rozšírilo služby infolinky 0800 221 234, s Call Centrom dobrovoľne spolupracuje cca 200 študentov lekárskej fakulty, ktorí komunikujú aj v anglickom jazyku.