Rozhovor s Ing. Andrejom Orbanom, riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií

Marcel Lincényi, Zdravotnícke noviny, 10.2.2011
 
Na základe výberového konania ste od januára vo funkcii riaditeľa centra. Čím ste podľa vás presvedčili komisiu, že vás vybrala spomedzi šiestich kandidátov?
– Predpokladám, že komisia zohľadnila moje dlhoročné skúsenosti vo vrcholovom manažmente nadnárodného koncernu, s riadením ľudí a manažmentom procesov spolu s mojou víziou o ďalšom napredovaní centra ako dôležitého subjektu pri informatizácii zdravotníctva.
 
V NCZI sa v posledných rokoch často menili riaditelia. Aké budú vaše prvé kroky vo funkcii?
– Chcem zistiť, ako kvalitne dokážeme v súčasnom stave poskytovať služby, ktoré sa od nás očakávajú. Od prvého dňa vo funkcií absolvujem rozhovory so spolupracovníkmi, o ktorých skúsenosti sa chcem v budúcnosti opierať a, samozrejme, aj s partnermi z MZ SR, aby som získal ich pohľad na vec. Spolu s dôkladnou analýzou stavu jednotlivých projektov vyhodnotíme východiskovú pozíciu pre ďalšie smerovanie centra.
 
Budete meniť smerovanie NCZI, resp. v čom nadviažete na kroky bývalého vedenia?
– Smerovanie našej príspevkovej organizácie MZ SR je do veľkej miery determinované rozhodnutím zriaďovateľa. Sústredíme sa v prvom rade na to, čo dokážeme sami ovplyvniť, a to je napĺňanie vízie a poslania, ktoré NCZI má v zdravotníckom priestore. Chcem, aby sme sa našou kvalitnou a profesionálnou činnosťou stali akceptovaným partnerom najmä pre odbornú zdravotnícku verejnosť, ktorá je oprávnene nespokojná so stavom a využívaním informačno-komunikačných technológií. Podľa mojich doterajších zistení je mnoho tém z minulosti, na ktoré sa dá pozitívne nadviazať.
 
Aké sú vaše najbližšie plány?
– Predovšetkým vytvoriť v organizácii vnútornú motiváciu priebežne sa zlepšovať vo všetkých oblastiach nášho fungovania, prispôsobiť sa požiadavkám odbornej zdravotníckej verejnosti, poskytnúť službu, ktorá je kvalitná, efektívna a žiadaná. V oblasti zdravotníckej štatistiky chcem naštartovať aktivity smerujúce k ďalšiemu zníženiu administratívneho zaťaženia spravodajských jednotiek, teda poskytovateľov iniciálnych informácií pre naše štatistické zisťovania a zamerať sa na skvalitnenie výstupov, ktoré by si mohli nájsť širšie uplatnenie a využiteľnosť v praxi. Snahou bude posunúť Slovenskú lekársku knižnicu na vyšší európsky štandard, čo je silne podmienené získaním finančných prostriedkov na jej rozvoj. V spolupráci s kolegami sa budeme snažiť upevňovať postavenie našej inštitúcie ako jedného z najdôležitejších pilierov pri tvorbe a implementácii programu e-Health tak, aby mal širokú podporu odbornej obce i laickej verejnosti a najmä priniesol pozitíva pri zlepšovaní dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Dôležitým interným plánom bude optimalizovať vnútornú nákladovosť na prevádzku inštitúcie, pretože táto téma je v súčasnosti opodstatnená nielen v NCZI.
 
Ako si predstavujete implementáciu informatizácie?
– Informatizácia je podporným nástrojom na zlepšenie kvality a podmienok na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Jej implementácia musí teda zohľadňovať procesy u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti spoločne s inými nadväzujúcimi oblasťami, ako sú legislatíva, štandardizácia, príprava registrov, pri zohľadnení relevantných bezpečnostných parametrov. Je to teda veľmi komplexná téma. Pri jej realizácii nesmieme v žiadnej fáze zabudnúť na primárny cieľ, ktorým je zlepšenie kvality poskytovania starostlivosti a zlepšenie podmienok pre jej poskytovateľov.
 
V čom by mohlo NCZI plniť v budúcnosti dôležitejšiu funkciu?
- Popri zabezpečení operatívnych riešiteľských úloh musí byť naša snaha orientovaná na vytvorenie prirodzenej profesionálnej autority, ktorá otvorí priestor na odborné diskusie a hľadanie efektívnych riešení pre odbornú verejnosť i občanov.